Folia poliolefinowa do pakowania szerokiej gamy produktów

Opakowanie produktu jest jego wizytówką, pełni ono funkcje informacyjne oraz zabezpiecza produkt przed uszkodzeniem czy zanieczyszczeniem. Opakowanie musi posiadać także walory użytkowe, a więc nie tylko możliwie najlepiej chronić produkt, ale jednocześnie zapewniać wygodę podczas jego użytkowania.

Jeszcze jedną funkcją opakowania jest ochrona klienta – musi być ono bezpieczne dla użytkownika, zapewniać odpowiednie przechowywanie produktu. Kolejną cechą opakowania jest jego atrakcyjność pod wizualnym względem, gdyż wiele osób nabywa dany produkt kierując się wyglądem opakowania.

Wszystkie wymienione cechy, a także kilka dodatkowych, posiada niezwykle popularna folia poliolefinowa, bez której istnienia trudno wyobrazić sobie obecnie funkcjonowanie wielu branż.

Czym jest folia poliolefinowa?

Poliolefiny są polimerami składającymi się wyłącznie z wodoru oraz węgla, a ich budowa chemiczna powoduje, iż wyprodukowana z nich folia poliolefinowa cechuje się wyjątkowymi właściwościami. Folia poliolefinowa, będąca wielowarstwową folią termokurczliwą, charakteryzuje się przede wszystkim niebywałą wytrzymałością mechaniczną, a także porównując się do innych rodzajów opakowań jest niezwykle wydajna. Dzięki temu producenci mogą obniżyć koszt samego opakowania, co powoduje, iż  sam produkt stanie się bardziej atrakcyjny cenowo.

Folia poliolefinowa jest również odporna na działanie wody, soli, alkoholu, kwasów, a nawet benzyny, dzięki czemu zapakowane w nią produkty są dokładnie zabezpieczone przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami, docierając do klienta w stanie nienaruszonym.

Ponieważ opakowanie winno pełnić także funkcję estetyczną, tu również folia poliolefinowa spełnia swoje zadanie. Cechuje się ona wysoką przezroczystością oraz połyskiem, a to pozwala lepiej wyeksponować produkt, a także poprawia jego zewnętrzną estetykę.

Dla tych wszystkich, którym na sercu leży ochrona środowiska istotna będzie jeszcze jedna właściwość folii poliolefinowej, a mianowicie jej całkowita obojętność dla środowiska. W czasie aplikacji folii, jak również podczas jej zgrzewania, nie powstają żadne substancje, które mogłyby być szkodliwe, a samą folię można w 100 % przeznaczyć do recyklingu.

Wykorzystanie folii poliolefinowej

Folia poliolefinowa znajduje zastosowanie praktycznie w każdej branży. Głównie korzysta z niej przemysł spożywczy, ponieważ doskonale nadaje się ona do pakowania produktów żywnościowych – świeżych, mrożonych, sypkich, a nawet płynnych. Jednak jej zalety wykorzystują również producenci chemii przeznaczonej dla gospodarstw domowych, a także przedsiębiorstwa, które są producentami artykułów przemysłowych, elektronicznych, zabawkarskich i wielu innych. W taką folię pakuje się książki, płyty CD, świece, a nawet karmę dla psów. Można z jej pomocą wykonać opakowania do nawozów sztucznych, zapakować w nią sypką ziemię ogrodową, a po dodaniu do niej specjalnego składnika wykorzystać również jako materiał ograniczający obciążenie mikrobiologiczne wewnątrz przewodów oraz kanałów wentylacyjnych.

Maszyny do pakowania w folię poliolefinową

Aby jednak efektywnie wykorzystać zalety folii poliolefinowej konieczne jest dysponowanie odpowiednią maszyną dedykowaną do pakowania w ten rodzaj folii. Na taką maszynę pozwolić mogą sobie nawet niewielkie zakłady produkcyjne, a z pomocą przychodzi tu sama folia, która doskonale nadaje się do zastosowania w niewielkich ręcznych maszynach do pakowania, jak również w dużych, profesjonalnych liniach pakujących.

Dzięki wyposażeniu firmy w profesjonalną maszynę, a także za sprawą właściwości samej folii, proces pakowania produktów może zostać znacznie skrócony, jak też uproszczony,  zatem zyskuje na tym i producent, ograniczając koszty oraz przyspieszając produkcję, i klient finalny, otrzymując produkt zapakowany w estetyczny materiał, nieuszkodzony i czysty.

Folia poliolefinowa występuje w dwóch postaciach, a mianowicie taśmy oraz tak zwanego półrękawka. W pierwszym przypadku znajduje ona zastosowanie do pakowania produktów z pomocą automatycznych maszyn pakujących, natomiast półrękawek służy do pakowania produktów bądź kompletowania zbiorczych opakowań z wykorzystaniem maszyn obkurczających.

Źródło: RomaFolie – urządzenia i maszyny pakujące

Marcin

Interesuje się biznesem, nowoczesnym stylem życia oraz nowymi technologiami. W wolnej chwili gra w piłkę nożną lub spędza czas z kolejnymi książkami.

Read Previous

Czy mechaniczne czyszczenie stali nierdzewnej zapobiega korozji?

Read Next

Zalety i wady szklanych balustrad – wybieramy balustradę do domu