Jak być produktywnym?

Produktywność to niezwykle pożądany stan, kiedy to możemy zrobić więcej przy mniejszym nakładzie pracy i czasu. Warto, więc szukać efektywnych metod, które poprawią naszą produktywność, na co dzień.

Dobry plan to podstawa

Osoby produktywne zawsze pracują według planu. Tutaj nie ma miejsca na spontaniczność i beztroskie tracenie czasu. Chodzi o to, aby maksymalnie skupić się na zadaniach w czasie pracy i jednocześnie doprowadzić do sytuacji, kiedy po wykonanych obowiązkach mamy dużo czasu na inne aktywności. Plan należy przygotować dzień wcześniej, żeby rano po przebudzeniu móc od razu działać. Cała sztuka wysokiej produktywności polega na zaplanowaniu niewielkiej liczby zadań. Wybieramy 3-4 najważniejsze zadania i umieszczamy je w dziennym planie. Staramy się także oszacować potrzebny czas i dodajemy do niego pewną zakładkę. Swoje plany warto weryfikować także po fakcie. Widzimy wtedy, które zadania zajmują nam więcej czasu niż założyliśmy i możemy to w przyszłości korygować.

Koncentracja na zadaniach

Każdy, kto chce być bardziej produktywny musi nauczyć się walczyć z rozpraszaczami. W obecnych czasach największym rozpraszaczem jest Internet zarówno ten w komputerze jak i w telefonie. Gdy mamy do wykonania pracę koncepcyjną warto powyłączać wszystkie powiadomienia. Pracujemy w blokach czasowych gdzie po określonym czasie robimy przerwy i odchodzimy od biurka. Przerwy w pracy są bardzo ważne, bo pozwalają na regenerację i polepszają koncentrację.

Grupuj zadania

Aby nie tracić czasu, grupuj podobne zadania. Jeśli masz dodać zdjęcia do wpisów na bloga, ściągaj je hurtowo i za jednym zamachem rób obróbkę graficzną. Nie staraj się jednego dnia wykonywać bardzo różnych zadań, bo to niepotrzebnie rozprasza. Możesz przykładowo jeden dzień poświęcić na edukację zawodową. Kolejnego dnia możesz zająć się tylko serwisami społecznościowymi. Kolejny dzień to spotkania osobiste z kontrahentami.

Utrzymuj porządek w miejscu pracy

Jest niezmiernie ważne, aby mieć porządek na biurku oraz w dokumentach. Gdy czegoś szukamy niepotrzebnie tracimy czas i psujemy sobie humor. Porządek warto mieć także w komputerze oraz w telefonie. Regularnie warto usuwać treści, które nie są nam już potrzebne.

Marcin

Interesuje się biznesem, nowoczesnym stylem życia oraz nowymi technologiami. W wolnej chwili gra w piłkę nożną lub spędza czas z kolejnymi książkami.

Read Previous

Jak urządzić modne i przyjazne wnętrze mieszkalne?

Read Next

Dieta pudełkowa – hit czy kit?