Oprawa muzyczna to jeden z najważniejszych elementów ceremonii pogrzebowej. Przeważnie dobierana jest w porozumieniu z zakładem pogrzebowym i zatrudnionymi muzykami. Jak się bowiem okazuje, odgrywane przez nich utwory mogą mieć różny charakter. Wiele zależy bowiem od specyfiki uroczystości, jak również od podejścia najbliższej rodziny.
I między innymi właśnie dlatego firmy zajmujące się organizacją pogrzebów wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, zapewniając dostęp do wielu rozwiązań w ramach przygotowywania oprawy. Warto się z nimi zapoznać, ponieważ w ten sposób łatwiej będzie podjąć ostateczną decyzję.
Jakie instrumenty są wykorzystywane na pogrzebie świeckim?
Wybór muzyki na pogrzeb świecki jest przeważnie nieco swobodniejszy w porównaniu z ceremoniami kościelnymi. Nie musisz bowiem pytać o zdanie księdza, ani zastanawiać się nad tym, czy dane utwory pasują do rangi ceremonii.
Z tego powodu bliscy zmarłego mogą „sięgnąć” po różne instrumenty. Bo choć najczęściej używana jest trąbka, zakłady pogrzebowe współpracują również z muzykami grającymi na:
- organach,
- skrzypcach,
- gitarze,
- wiolonczeli.
Niekiedy nawet wynajmowany jest cały zespół. Ostateczna decyzja należy do bliskich zmarłego, którzy zamawiają pogrzeb w danej firmie. Naturalnie im szersza i bardziej zróżnicowana jest oferta, tym lepiej.
Jaka muzyka na pogrzeb świecki będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę?
Z racji tego, że w trakcie uroczystości pogrzebowej użyte mogą zostać różne instrumenty, ważną kwestią wydaje się wybór konkretnych utworów, a raczej ich charakteru. W tym przypadku wskazać możemy kilka podejść, jakimi kierują się klienci zakładów pogrzebowych.
- Tradycyjna muzyka pogrzebowa. Mowa tutaj o utworach, które od dawna kojarzone są z pochówkiem. Przeważnie mają charakter poważny, zmuszający do refleksji i głębokiego przeżywania straty. Przykładem będzie tu chociażby Etiuda E-dur Fryderyka Chopina, czy też jego Marsz Pogrzebowy. W zależności od umiejętności muzyka, całość odgrywana jest na żywo lub z nagrania (z płyty, kasety, winylu, pliku cyfrowego).
- Ulubiona muzyka zmarłego. Na taką oprawę decyduje się coraz więcej osób. Zwłaszcza gdy mówimy o pogrzebie świeckim. Jeśli zmarły upodobał sobie konkretny zespół, wybrane piosenki lub gatunek, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby na tej podstawie przygotować całą oprawę. Poszczególne utwory mogą zostać odegrane w sali pożegnań, podczas wyprowadzania trumny, czy też umieszczania jej w grobie. Co istotne, istnieje możliwość zamówienia nie tylko instrumentów, ale również wokalu. Wszystko zależy od oferty zakładu pogrzebowego.
- Popularne piosenki na pogrzebie. Członkowie rodziny mogą zażyć sobie także, by oprawa muzyczna na uroczystość pogrzebową składała się z utworów znanych i cenionych wykonawców. Oczywiście muszą one pasować do specyfiki tego wydarzenia. Jak kształtują się obecnie trendy? Spośród najczęściej wybieranych kompozycji wskazać możemy między innymi na Lubię wracać tam, gdzie byłem Zbigniewa Wodeckiego, Always on my mind Elvisa Presleya, The end zespołu The Doors, Do Ciebie mamo Violetty Villas, czy też Non, je ne regrette rien Edith Piaf. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przejrzeć podobne listy, ponieważ jest ich w sieci całkiem sporo. Zdecydowanie ułatwi to całą sprawę.
Oprawa muzyczna na pogrzebie jest niezwykle istotna, dlatego podczas jej układania dobrze jest współpracować ze sprawdzonymi specjalistami. Mowa tutaj o zakładach pogrzebowych, które zatrudniają dobrych muzyków i które mają wieloletnie doświadczenie. Dzięki nim nie tylko zapewnisz sobie dostęp do rozmaitych rozwiązań, ale też zyskasz pewność, że cała ceremonia odbędzie się zgodnie z planem i Twoimi oczekiwaniami. A jakby tego było mało, możesz liczyć na pomoc w wielu innych sprawach. Chodzi tutaj na przykład o przygotowanie oprawy kwiatowej, czy wsparcie w załatwianiu niezbędnych formalności.