Czy opłaca się inwestować w system fotowoltaiczny w domu jednorodzinnym

Instalacji fotowoltaicznych przybywa z każdym miesiącem. Są one instalowane nie tylko na potrzeby firm czy instytucji, ale również dla domów jednorodzinnych, czy w przylegających do nich ogródkach. Powodem wzrostu zainteresowania fotowoltaiką jest nie tylko jej opłacalność, ale również rosnąca świadomość użytkowników i troska o środowisko naturalne.

Słońce – nieograniczone źródło energii

Chociaż w Polsce dni słonecznych przybywa, nie należy ona do krajów, w których przez większość roku słońce stoi wysoko na niebie. A jednak polskie warunki klimatyczne sprawiają, że instalacje fotowoltaiczne mogą efektywnie pracować i generować wystarczającą ilość energii. Działają one także w pochmurne dni oraz zimą, konwertując energię promieniowania słonecznego odbitego m.in. od warstwy chmur. Dlatego odpowiednio dobrana i właściwie zainstalowana instalacja fotowoltaiczna może znacznie zmniejszyć koszty energii elektrycznej.

Wiele mówi się również o niezależności energetycznej, jak też o możliwości oddawania nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci,  aby odebrać je w momencie niedoboru od zakładu energetycznego w ciągu roku rozliczeniowego. Chociaż montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się ze znacznymi kosztami, przepisy są coraz bardziej przyjazne dla tych, którzy zdecydowali się na takie rozwiązanie. Także preferencyjne programy dopłat oraz kredyty bankowe sprzyjają inwestorom.

Ale czy instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie, które można polecić każdemu właścicielowi domu jednorodzinnego? Jak się okazuje – nie zawsze. Dlatego warto przeanalizować wszystkie aspekty, zanim zdecydujemy się na tak poważną inwestycję.

Po pierwsze – wysokość rachunków za prąd

Właściciele domów jednorodzinnych, których rachunki za energię elektryczną są wysokie, decydują się na instalację paneli fotowoltaicznych, by te rachunki ograniczyć. Jednak ci, których rachunki nie opiewają na wysokie kwoty, powinni zastanowić się, czy inwestycja w drogą instalację jest rzeczywiście zasadna. Jeśli miałaby pokryć niewielkie zużycie prądu sama musiałaby być nieduża, a natomiast montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,5 kWp jest związany praktycznie z takimi samymi kosztami jak montaż instalacji większej o mocy 3,0 kWp. Jeśli więc jedynym celem inwestowania w fotowoltaikę jest oszczędność, natomiast zużycie prądu w naszym gospodarstwie jest małe, instalacja paneli słonecznych nie jest najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście, z punktu widzenia ochrony środowiska, korzyści nadal będą bezsprzeczne.

Lokalizacja i kształt budynku

Maksymalne wykorzystanie energii słonecznej jest możliwe wówczas, kiedy instalacja fotowoltaiczna jest zamontowana na południowej stronie dachu, pod właściwym kątem. Istotne jest także, by dom nie był nadmiernie zacieniony, a więc by nie był otoczony wysokimi drzewami, innymi budynkami, słupami itp. których cień może spowodować znaczny spadek wydajności modułów pv. Zasadnym jest również sprawdzenie w planach zagospodarowania przestrzennego, czy w przyszłości w okolicy naszego budynku nie są planowane inwestycje budowlane, które negatywnie wpłyną na warunki nasłonecznienia.

Nie na każdym budynku można zamontować potrzebną liczbę modułów. Przeszkodą może być na przykład sam kształt dachu – duża liczba wykuszy, mansard, kominów, okien połaciowych.  Jeśli dysponujemy jedynie północną stroną dachu, jako miejscem do ewentualnego zainstalowania paneli słonecznych, może się okazać, iż nie przyniosą one spodziewanych oszczędności.

Długofalowa inwestycja

Montaż fotowoltaiki to inwestycja długofalowa, która zwraca się z nawiązką dopiero po kilku latach. Dlatego, jeśli planujemy sprzedaż domu zastanówmy się, czy warto zainstalować panele fotowoltaiczne. Oczywiście, podniesiemy tym samym wartość nieruchomości, ale samych paneli zdemontować i przenieść w nowe miejsce niestety nie można, a przed ewentualną przeprowadzką inwestycja może nie zdążyć się zwrócić.

Także ci wszyscy, którzy planują remont dachu czy rozbudowę domu, winni wstrzymać się z decyzją do momentu przeprowadzenia zaplanowanych prac. Pamiętajmy, że system fotowoltaiczny powinien być zintegrowany z dachem, a demontaż paneli celem ponownego ich zamontowania na wyremontowanym dachu, z pewnością znacznie podniesie koszt całej inwestycji.

Fotowoltaika to doskonałe rozwiązanie w większości przypadków, ale jej montaż jest poważną decyzją wiążącą się z niemałymi kosztami. Z tego powodu należy przeanalizować wszystkie kwestie, a najlepiej zasięgnąć porady eksperta, który pozwoli ocenić, czy opłaca się inwestować w domową mikroelektrownię słoneczną. 

Źródło: Inverter

Marcin

Interesuje się biznesem, nowoczesnym stylem życia oraz nowymi technologiami. W wolnej chwili gra w piłkę nożną lub spędza czas z kolejnymi książkami.

Read Previous

Dlaczego nie niszczysz dokumentów samodzielnie?

Read Next

Jak działają panele słoneczne?