Doradzamy w sprawach doboru zbiorników na propan

Wybór zbiornika na gaz, wbrew pozorom, nie jest wcale taki łatwy. Podejmując decyzję należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Do wyboru są zarówno zbiorniki nowe, jak i używane, naziemne i podziemne, a także o wielu pojemnościach. Jednak skąd wiedzieć co jest ważne? Jak się zorientować, który zbiornik będzie najlepszy akurat w naszym konkretnym przypadku? Można skorzystać z doradztwa fachowców obsługujących całe inwestycje związane z instalacjami na gaz propan. My jednak proponujemy wiedzę w pigułce, aby dowiedzieć się, jaki jest asortyment oraz jak podjąć decyzję o wyborze zbiornika.

Nowy czy używany zbiornik na propan?

Obecnie na rynku dostępne są zarówno nowe, jak i używane zbiorniki na gaz propan. Niektórzy inwestorzy wybierają zbiorniki używane ze względu na ich niższą cenę, w porównaniu do nowych zbiorników. Z kolei są również osoby gotowe zapłacić nieco więcej za nowy zbiornik prosto z fabryki, bez jakichkolwiek śladów użytkowania oraz objęty gwarancją. Wybór zależy od tego, na co pozwalają finanse. Należy dokładnie przekalkulować koszt całej inwestycji, a następnie zestawić to z dostępnym budżetem. Jeśli jednak bardzo zależy nam na kupnie nowego zbiornika, a obecny stan finansów na to nie pozwala, to warto rozejrzeć się za płatnościami ratalnymi. Wiele firm zajmujących się budową i obsługą instalacji na gaz oferuje możliwość płatności ratalnych na atrakcyjnych warunkach.

Warto wiedzieć, że zbiorniki używane są równie korzystnym rozwiązaniem. Jedyne o czym należy pamiętać, to aby kupić taki zbiornik w specjalistycznej firmie. Zyskujemy wtedy pewność, że zbiornik był odpowiednio transportowany i nie uszkodzony podczas przewozu, a dodatkowo sprawdzony pod kątem szczelności, zanim dopuszczono go do sprzedaży. Trzeba jednak liczyć się z ograniczoną dostępnością używanych zbiorników na gaz.

Naziemny czy podziemny zbiornik na propan?

Zbiorniki na gaz dostępne są także w wersji naziemnej i podziemnej. Tutaj wybór powinien być indywidualnie podyktowany wielkością, wyglądem i warunkami, jakie mamy na swojej działce. Lokalizacja każdego zbiornika na gaz jest regulowana przepisami prawa budowlanego.

Przepisy te zastrzegają minimalne odległości, jakie konkretny zbiornik musi zachować od budynków mieszkalnych, granicy działki, studzienek kanalizacyjnych czy linii wysokiego napięcia. Odległości te są nieco większe dla zbiornika naziemnego, a mniejsze dla zbiornika podziemnego. Przy czym żaden ze zbiorników, niezależnie od wybranej opcji, nie powinien zostać umieszczony w naturalnych zagłębieniach terenu. Należy uwzględnić wszystkie te kwestie i przeanalizować, dla którego zbiornika znajdzie się miejsce na działce. Dodatkowo dla niektórych inwestorów znaczenie ma również estetyka obejścia, czyli to jak działka będzie się prezentowała po zamontowaniu zbiornika.

Zbiornik naziemny można wprawdzie ukryć za krzewami, jednak zawsze będzie on choć trochę widoczny. Natomiast zbiornik podziemny zostaje całkowicie ukryty pod powierzchnią gruntu, a na jego powierzchni można zasiać trawę czy zasadzić drobne kwiaty. W ten sposób ciężko będzie go dostrzec, ponieważ nad ziemią pozostanie jedynie armatura niezbędna do tankowania zbiornika.

Jaka pojemność zbiornika na gaz propan?

Zbiorniki na gaz propan dostępne są w kilku opcjach, jeśli chodzi o rozmiar i pojemność. Nie ma potrzeby kupowania zbiornika na wyrost, ponieważ również jego umieszczenie na działce może być kłopotliwe. Zbiorniki, których umieszczenie na działce nie wymaga pozwolenia na budowę, mają pojemność 2700, 4850 lub 6400 litrów. Większe również są dostępne na rynku, jednak dla indywidualnego odbiorcy są zdecydowanie za duże, a również ich budowa staje się bardziej kłopotliwa, ponieważ obciążona jest większą ilością formalności. Przy wyborze rozmiaru zbiornika należy uwzględnić metraż domu i przeznaczenie gazu oraz ewentualnie także liczbę mieszkańców.

Dla niewielkich domków jednorodzinnych, które wykorzystują propan jedynie do ogrzewania pomieszczeń, w zupełności wystarczy zbiornik o pojemności 2700 litrów. W takim przypadku uzupełnianie zapasu gazu będzie odbywać się dwa razy do roku. Dla domów o powierzchni przekraczającej 180 m2 oraz wykorzystujących propan do zasilania kuchenki gazowej i ogrzewania wody użytkowej, sprawdzi się zbiornik o pojemności 4850 litrów, z zachowaniem tej samej częstotliwości tankowania. Przy szczególnie dużych domach i licznych rodzinach, może okazać się konieczny zakup największego zbiornika na propan, tj. o pojemności 6400 litrów

Źródło: LPG Direct – dostawca gazu grzewczego i LPG

Marcin

Interesuje się biznesem, nowoczesnym stylem życia oraz nowymi technologiami. W wolnej chwili gra w piłkę nożną lub spędza czas z kolejnymi książkami.

Read Previous

Spedycja multimodalna – kiedy warto z niej skorzystać

Read Next

Kiedy warto wynajmować HDS-y