USG pediatryczne – sprawdzamy zdrowie niemowląt i małych dzieci

Mali pacjenci, na początku swojego życia, poddawani są licznym badaniom diagnostycznym mającym na celu precyzyjne określenie ich stanu zdrowia. Wiele chorób wieku niemowlęcego przebiega niemal bezobjawowo, a nieleczone mogą w przyszłości prowadzić do dalszych, poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Najlepszym i najbardziej cenionym badaniem dla niemowląt jest USG. Warto wiedzieć, że jest ono całkowicie bezpieczne, bezinwazyjne i bezbolesne. Jakie badania przeprowadzane są w ramach USG pediatrycznego i czego można się po nich spodziewać?

Badanie USG u niemowląt i małych dzieci

Badanie ultrasonograficzne jest najbezpieczniejszym i najmniej bolesnym badaniem diagnostycznym, jakie można przeprowadzić u małego dziecka. Nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Przy tym wykazuje dużą skuteczność w diagnozowaniu wielu schorzeń, również u niemowląt. Delikatne kości małych dzieci dają dużo większe możliwości przeprowadzenia badania USG, na przykład wykonanie USG mózgu, którego wykonanie u dorosłych jest absolutnie niemożliwe, ponieważ twarde kości czaszki dojrzałego człowieka nie pozwolą na przewodzenie fal ultradźwiękowych. Dodatkowo badanie USG doskonale nadaje się do diagnozowania najmniejszych pacjentów dzięki temu, że jest ono niestresujące i przebiega stosunkowo szybko, co w przypadku tak małych pacjentów jest szczególnie ważne. Dodatkowo czułość badania jest bardzo wysoka, bo sięga aż 82–87%, co daje pewność zarówno lekarzom, jak i rodzicom co do stanu zdrowia maluszka.

Jakie badania wchodzą w skład USG pediatrycznego?

USG pediatryczne to badanie przeprowadzane u najmniejszych pacjentów. W razie potrzeby może być ono wykonywane dowolną ilość razy, ponieważ nie wywiera żadnego negatywnego wpływu na zdrowie.

USG przezciemiączkowe u niemowląt

Wykonanie efektywnego przezciemiączkowego badania USG mózgu jest możliwe u dzieci do 9-10 miesiąca życia. Najważniejszym wskazaniem do przeprowadzenia tego badania jest zauważalna dysproporcja w obwodzie głowy maluszka w stosunku do obwodu klatki piersiowej. Dodatkowo rutynowo badanie to wykonuje się u dzieci przedwcześnie urodzonych. U dzieci do 9 miesiąca życia kości czaszki są jeszcze miękkie i nie zupełnie zasklepione. Daje to możliwość zbadania stanu mózgu poprzez bezinwazyjne wykorzystanie fal ultradźwiękowych.

USG stawów biodrowych małych pacjentów

Badanie ultrasonograficzne stawów biodrowych jest rutynowo przeprowadzane u każdego noworodka. Wynika to z faktu, że pozwala ono szybko i skutecznie wykryć dysplazję stawów biodrowych. Schorzenie to występuje u około 4% noworodków. Choć jest to niewielki odsetek, to jednak nieleczona dysplazja stawów prowadzi do poważnych konsekwencji w przyszłości. Badanie to powtarza się w okolicy 6 tygodnia po urodzeniu. Taka diagnostyka jest absolutnie bezinwazyjna dla dziecka i pozwala na skuteczne wykrycie nieprawidłowości w budowie stawów biodrowych.

USG jamy brzusznej u niemowląt i małych dzieci

Badanie USG jamy brzusznej wykonuje się u niemowląt i małych dzieci w przypadku występowania dolegliwości bólowych, objawów ze strony układu pokarmowego, infekcji układu moczowego oraz nagłej lub znacznej utraty masy ciała. Wskazaniem do wykonania badania USG jamy brzusznej są także zauważalne deformacje w obrębie jamy brzusznej maluszka, nieprawidłowości w obwodzie lub wyczuwalne opory podczas badania palpacyjnego. Dodatkowo badanie wykonuje się profilaktycznie u dzieci poniżej pierwszego roku życia.

USG tarczycy u najmłodszych

Tarczyca u najmniejszych pacjentów pełni niezwykle ważną rolę. Jej nieprawidłowe funkcjonowanie zaburza pracę całego organizmu wraz z zakłóceniem wzrostu. Jakiekolwiek objawy mogące świadczyć o niewłaściwym rozwoju tego gruczołu, są wyraźnym wskazaniem do wykonania badania USG tarczycy. Podczas badania można z łatwością określić czy tarczyca jest właściwej wielkości, ocenić jej strukturę oraz sprawdzić czy nie występują na niej żadne guzki czy naciekające masy.

Źródło: Gabinet USG – badania USG i Dopplera Warszawa

Marcin

Interesuje się biznesem, nowoczesnym stylem życia oraz nowymi technologiami. W wolnej chwili gra w piłkę nożną lub spędza czas z kolejnymi książkami.

Read Next

Spedycja multimodalna – kiedy warto z niej skorzystać