Grunt – niezbędny element przygotowania powierzchni przed wykończeniem

Gruntowanie powierzchni jest czynnością wykonywaną przed licznymi pracami, która polega na naniesieniu na ścianę specjalnego podkładu. Celem gruntowania jest odpowiednie przygotowanie powierzchni do wszelkich zaplanowanych do przeprowadzenia prac, jak malowanie, ale także tapetowanie, przyklejanie płytek ceramicznych czy układanie paneli i wiele innych.

Korzyści z gruntowania powierzchni

Dzięki zagruntowaniu powierzchni uzyskuje się szereg wymiernych korzyści, do których zalicza się między innymi:

  • wzmocnienie powierzchni, a więc utwardzenie ścian oraz sufitów;
  • ograniczenie, a także wyrównanie jej chłonności, jak też ujednolicenie faktury;
  • poprawa przyczepności farby nawierzchniowej oraz ograniczenie jej użycia.

Pominięcie tego kroku przed przystąpieniem do dalszych prac może skutkować negatywnymi konsekwencjami, do których należy:

  • powstawanie pęknięć oraz łuszczenie się powłok malarskich;
  • niedostateczna przyczepność farby, co może być widoczne już podczas odklejania taśmy malarskiej;
  • niejednorodna struktura pomalowanej powierzchni, różne odcienie farby;
  • powstanie przebarwień czy pasów.

Ponadto gruntowanie to również sposób na zapobieganie odciąganiu wilgoci z farby, zabieg ten ułatwia nanoszenie na powierzchnię klejów, szpachlówek, czy innych warstw, wpływa na zwiększenie wytrzymałości całej zagruntowanej powierzchni, ogranicza jej nasiąkliwość, a także nie dopuszcza do zbyt szybkiego wysychania warstw klejących.

Czy gruntowanie powierzchni jest bezwzględnie wskazane?

Gruntowanie to zabieg, jaki bezwzględnie winien zostać przeprowadzony na wszystkich nowych powierzchniach, na przykład w nowo zakupionych mieszkaniach czy wybudowanych domach. Gruntem pokrywa się zawsze:

  • ściany w stanie deweloperskim, ponieważ zazwyczaj pomalowane są one słabej jakości farbą;
  • powierzchnie nowe, a więc nowe tynki gipsowe czy mineralne, nowe gładzie gipsowe;
  • niezaciągnięte kartonowo-gipsowe płyty.

Gruntować należy również powierzchnie, na których wcześniej zostały wykonane pewne poprawki, czy uzupełniane ubytki, a także takie, z których uprzednio zostały usunięte stare powłoki malarskie albo tapety. Powinny my podlegać również wszelkie powierzchnie, które pomimo wcześniejszego umycia nadal pokrywają widoczne zabrudzenia czy plamy, a także te, jakie pylą się lub obsypują. Zasadniczo zagruntowaniu należy poddać wszystkie powierzchnie, znajdujące się w pomieszczeniach, gdzie występuje duża wilgotność, jak kuchnia, łazienka, kotłownia czy pralnia – wilgotne powietrze przyczynia się bowiem do szybkiego niszczenia powłok malarskich.

Są jednak powierzchnie niewymagające gruntowania. Zaliczają się do nich te, które były uprzednio pomalowane dobrymi farbami akrylowymi czy lateksowymi, a ich struktura jest jednolita. Jednak do oceny zasadności gruntowania nie wystarczy bystre oko, najlepiej zatem w tej kwestii zasięgnąć porady specjalisty.

Jak wybrać odpowiedni grunt?

Na rynku można znaleźć szeroki wybór preparatów do gruntowania. Nie wszystkie one jednak cechują się wysoką jakością. Ponadto należy kierować się także innymi parametrami, a więc:

  • rodzajem powierzchni, jaka ma zostać poddana gruntowaniu;
  • cechami materiału wykończeniowego.

Inny rodzaj gruntu będzie odpowiedni do powierzchni znajdujących się wewnątrz budynku, natomiast odmienny należy zastosować na zewnątrz, jako warstwę pod farbę fasadową. Na powierzchnie o wyjątkowo złej kondycji nośnej należy wybrać grunt głęboko penetrujący charakteryzujący się wyjątkowymi właściwościami wzmacniającymi.

Polecanymi gruntami są preparaty gruntujące GRUNLIT firmy KOSBUD, wśród których znaleźć można takie, które są przeznaczone jako warstwa podkładowa pod wyprawy tynkarskie, a także do gruntowania i wzmacniania powierzchni przed nanoszeniem powłok malarskich, jak GRUNLIT akrylowy czy uniwersalny grunt,  który można stosować na wszelkich chłonnych powierzchniach – GRUNLIT- U. Pod warstwę farby silikatowej najwłaściwszy będzie natomiast grunt silikatowy GRUNLIT – ST, a pod farbę fasadową polecany jest z kolei GRUNLIT – F. Warto dodać, iż wszystkie grunty firmy KOSBUD mogą być również stosowane w systemie dociepleń KOSBUD SYSTEM.

Jeśli powierzchnia jest w nieco lepszej kondycji i chcemy ją jedynie wyrównać, czy wzmocnić można zastosować farbę podkładową GRUNLIT – ML. Dzięki niej możliwe jest skuteczne wyrównanie koloru powierzchni, a także ograniczenie wchłaniania przez nią farb nawierzchniowych.

Źródło: Kosbud

Marcin

Interesuje się biznesem, nowoczesnym stylem życia oraz nowymi technologiami. W wolnej chwili gra w piłkę nożną lub spędza czas z kolejnymi książkami.

Read Previous

Wynajem mobilnych zabezpieczeń sanitarnych

Read Next

Gdzie sprawdzi się montaż szklanych podłóg i czy są one bezpieczne?