Kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym? Sprawdź, na co musisz się przygotować!

mieszkanie na rynku pierwotnym

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym budzi obawy. Wbrew jednak pozorom można się do niego dobrze przygotować i ograniczyć różne ryzyka, np. niewywiązania się przez dewelopera z umowy. Co zrobić, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji? Na co należy się przygotować?

Nowe mieszkanie – na co się przygotować, kupują nieruchomość na rynku pierwotnym?

Mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się dużą popularnością. To zasługa m.in. możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb oraz swobody aranżacji. Nie oznacza to jednak, że zakup nowego lokum nie budzi żadnych obaw. Wręcz przeciwnie inwestorzy często mają wiele wątpliwości. Na szczęście można się dobrze przygotować do całego procesu, a tym samym uniknąć kłopotów i ograniczyć różne ryzyka.

Rynek pierwotny rządzi się swoimi prawami. Na co więc należy się przygotować, kupując nowe mieszkanie? Jak sprostać wyzwaniom?

  1. Szerokie możliwości wyboru. Nowe mieszkania charakteryzują się dużą różnorodnością. Mają zróżnicowane metraże, układy pomieszczeń oraz standardy wykończenia. Są dostępne w odmiennych lokalizacjach i oferują różne udogodnienia.
    Z jednej strony pozwala to dopasować lokum do indywidualnych potrzeb. Z drugiej utrudnia wybór i sprawia, że poszukiwania wymarzonego „M” przedłużają się. Żeby tego uniknąć, warto skrupulatnie przeanalizować swoje potrzeby i pragnienia, a następnie sprecyzować wymagania dotyczące lokalizacji, metrażu czy też układu pomieszczeń. Nie tylko ułatwi to podjęcie decyzji, ale również zapobiegnie sytuacji, w której to wybór byłby podyktowany chwilą, a nie rzeczywistymi potrzebami.
  2. Zróżnicowanie rynku deweloperskiego. Na rynku mieszkaniowym działają zarówno małe firmy deweloperskie, jak i duzi deweloperzy z rozbudowanym portfolio inwestycji. Niezależnie od wielkości podmiotu należy mu się dobrze przyjrzeć. Rzetelna analiza ograniczy ryzyko niewywiązania się przez przedsiębiorstwo z umowy.
    Istnieje wiele sposobów, by ocenić wiarygodność dewelopera. W pierwszej kolejności należy sprawdzić informacje dotyczące finansów i wypłacalności dewelopera. Są one dostępne w Krajowym Rejestrze Sądowym. Warto też sprawdzić historię działalności podmiotu, jego doświadczenie podmiotu oraz dotychczas zrealizowane inwestycje. Należy też prześledzić opinie w internecie. Pozwolą one określić, jak w rzeczywistości wygląda współpraca z deweloperem i czy wywiązuje się on z obietnic.
  3. Gąszcz dokumentów. Wybór nieruchomości powinien zostać również poprzedzony analizą prospektu informacyjnego. Pozwala on dokładniej sprawdzić inwestycję. Zawiera bowiem szereg istotnych ważnych informacji, np. dotyczących praw do nieruchomości.

Warto też sprawdzić zapisy pozwolenia na budowę oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Rzetelny deweloper nie powinien mieć również żadnego problemu z przedstawieniem inwestorowi informacji na temat terminu oddania inwestycji, kar umownych czy też standardu wykończenia. Wszystkie niejasne zapisy i sformułowania należy od razu wyjaśniać, tak aby uniknąć nieporozumień.

Mieszkanie z rynku pierwotnego – jak się przygotować do zakupu?

Deweloperzy często jawią się jako potężni gracze rynkowi, z którymi nie da się negocjować. Nic bardziej mylnego! Przedstawiciele firm są otwarci na różne propozycje. Wbrew pozorom indywidualne uzgodnienia mogą dotyczyć nie tylko układu pomieszczeń czy też standardu wykończenia, lecz nawet ceny za mkw. Dlatego nie należy bać się przedstawiać swoich propozycji.

Warto też pamiętać, że na rynku pierwotnym obowiązują różne rodzaje umów. Umowa rezerwacyjna, przedwstępna, deweloperska czy też kupna-sprzedaży – każda z nich zawiera odmienne zapisy i zobowiązania. Warto się im dobrze przyjrzeć, aby wiedzieć, co się podpisuje.

Do zakupu mieszkania z rynku pierwotnego można się dobrze przygotować. Trzeba jednak uwzględnić jego specyfikę i być świadomym potencjalnych zagrożeń. Szczególnie istotny jest wybór rzetelnego dewelopera. Pozwala to uniknąć wielu kłopotów.

admin

Read Previous

Outsourcing usług przewozowych – co to jest?

Read Next

Nowy czy używany kompresor do zakładu? W co warto zainwestować