Półmaski trzeciej generacji oraz metody na efektywną ochronę dróg oddechowych

W każdej dziedzinie życia projektanci i producenci dążą do ciągłego doskonalenia i podnoszenia jakości swoich produktów. Nie inaczej jest w przypadku środków ochrony indywidualnej. Najlepszym przykładem ciągłego postępu w ochronie zdrowia i życia pracowników są maski przeciwpyłowe. Na rynku pojawiły się półmaski trzeciej generacji. Czym jednak różnią się one od wcześniej oferowanych produktów? Czy są bardziej skuteczne, czy to tylko kolejny chwyt reklamowy? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, jak najefektywniej chronić drogi oddechowe.

Półmaski – czym są i jak działają?

Półmaski służą do ochrony dróg oddechowych i zaliczane są do środków ochrony indywidualnej. Stanowią skuteczną ochronę dróg oddechowych w określonych warunkach. Warto pamiętać, że półmaski dostępne są w różnych opcjach, jeśli chodzi o możliwości zabezpieczenia dróg oddechowych i skuteczności filtrów stosowanych w półmaskach. Nie mniej jednak pochłaniają one większość szkodliwych dla zdrowia cząsteczek zawieszonych w powietrzu. 

Nowoczesne półmaski filtrują między innymi zawieszone w powietrzu gazy bojowe, bakterie i wirusy. Stanowią skuteczną ochronę zarówno dla zawodowców w pracach, gdzie występuje kontakt z zapylonym powietrzem, ale także w życiu codziennym, gdzie smog stanowi realne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Ponadto półmaski przeciwpyłowe chroniące przed smogiem dostępne są w coraz atrakcyjniejszych wzorach i kolorach. Zasada działania półmasek opiera się na filtrowaniu szkodliwych cząsteczek z wdychanego powietrza za pomocą wbudowanych filtrów, które mogą być wymienne lub stałe. Półmaski nie dostarczają powietrza z niezależnego źródła, a jedynie oczyszczają to, które jest wdychane.

Półmaski trzeciej generacji

Półmaski trzeciej generacji są najnowszym sprzętem z zakresu środków ochrony indywidualnej. Charakteryzują się one niezwykle szerokim zastosowaniem, wysoką skutecznością, a jednocześnie atrakcyjną ceną. 

Producent zapewnia, że półmaski trzeciej generacji sprawdzają się w obróbce metali, stolarstwie, budownictwie, branży farmaceutycznej, a także motoryzacyjnej. Ponadto skuteczność masek trzeciej generacji została potwierdzona w niezależnych badaniach. Nowoczesność i innowacje w maskach trzeciej generacji objawiają się zarówno w zastosowanych rozwiązaniach filtrujących, jak i w ergonomicznej konstrukcji całej maski. 

W półmaskach trzeciej generacji zastosowano nowoczesny zawór. Jego zadaniem jest ułatwienie otwierania i zapewnienie lepszego odprowadzania wydychanego powietrza z maski. Dodatkowym atutem zaworu jest również obniżenie temperatury, zwiększenie komfortu użytkowania, jak również zmniejszenie oporów oddychania. W półmaskach trzeciej generacji absolutną nowością i innowacyjnym rozwiązaniem jest filtrowanie powietrza przy użyciu ładunków elektrostatycznych. Włókna filtrów posiadają bardzo wysoki ładunek elektrostatyczny, który zapewnia skuteczniejsze wyłapywanie i usuwanie zanieczyszczeń z jeszcze większej powierzchni. Dlaczego ma to znaczenie? W filtrach elektrostatycznych, dzięki zasadzie ich działania, można stosować znacznie mniej włókien w porównaniu z elektretowymi filtrami powietrza. Tym samym struktura konstrukcji półmasek trzeciej generacji jest znacznie bardziej otwarta, co zapewnia swobodniejszy przepływ powietrza i lepszy komfort oddychania, bez rezygnacji ze skuteczności filtrowania zanieczyszczeń.

Efektywna ochrona dróg oddechowych

Jakość półmaski i zastosowanych w niej filtrów nie przesądzają o efektywności i skuteczności ochrony. Warto wiedzieć, że aby półmaska zapewniała najlepszą ochronę, powinna być jak najlepiej dobrana. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odpowiednie jej dopasowanie; ważne jest, by jej krawędzie szczelnie przylegały do twarzy. Zapobiega to przedostawaniu się zanieczyszczonego powietrza bokiem, z ominięciem filtra. Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe usztywnienia zwiększające komfort użytkowania oraz materiał, z jakiego wykonana jest opaska na głowę. Ważne, aby był to materiał miękki, który będzie wygodny, ale jednocześnie trwały, by zwiększał żywotność półmaski.

Źródło: Sklep BHP Prosave

Marcin

Interesuje się biznesem, nowoczesnym stylem życia oraz nowymi technologiami. W wolnej chwili gra w piłkę nożną lub spędza czas z kolejnymi książkami.

Read Previous

Prawo do bycia zapomnianym – kogo dotyczy i w jakich okolicznościach ma zastosowanie

Read Next

Wynajem mobilnych zabezpieczeń sanitarnych