Zmiana dotychczasowej metody ogrzewania to duży i ważny krok. Jednak warto świadomie wybierać i dokonywać zmian w życiu, zwłaszcza korzystnych. Wybór ogrzewania propanem zdecydowanie jest jedną z takich dobrych zmian. Przekonały się o tym miliony użytkowników, nie tylko w Polsce. Ogrzewanie propanem sprawdzi się w starszym budownictwie równie dobrze, co w nowo powstających domach. Wyjaśniamy dlaczego warto przejść na ogrzewanie propanem i jak to zrobić.
Dlaczego warto przejść na ogrzewanie propanem?
Zmiana dotychczas stosowanej metody ogrzewania na ogrzewanie propanem to decyzja, na którą decyduje się coraz więcej właścicieli domów i nieruchomości. Przyczyn podjęcia tej decyzji może być tak samo wiele, jak samych użytkowników ogrzewania propanem. Ale najważniejsze zalety ogrzewania gazem propan to bez wątpienia jego ekologiczny charakter, niskie koszty ogrzewania oraz ogromna wygoda użytkowania. Ale po kolei.
Ekologiczne ogrzewanie, czyli jakie? Takie, które nie truje nas samych, czyli przynosi korzyści lokalnie, ale również na większą skalę nie przyczynia się do zwiększenia poziomu zanieczyszczenia powietrza, gleby czy wód gruntowych. Gaz propan idealnie wpisuje się w tę definicję. Płynny propan jest obecnie najbardziej ekologiczną metodą ogrzewania, zaraz po fotowoltaice. I dużo tańszą niż to rozwiązanie wykorzystujące odnawialne źródło energii jakim jest słońce.
Spalanie propanu nawet w najmniejszym stopniu nie truje środowiska. W wyniku spalania tego surowca otrzymujemy dużą ilość ciepła, które wykorzystujemy do ogrzewania domu, a jako produkty uboczne wyłącznie dwutlenek węgla i czystą wodę. Kotły gazowe nie emitują do atmosfery żadnych substancji, które mogłyby być szkodliwe dla człowieka oraz dla środowiska. Tym samym przechodząc na ogrzewanie propanem przyczyniamy się do zmniejszenia smogu i poziomu zadymienia, które w okresie grzewczym jest problemem wielu polskich miast.
Niskie koszty ogrzewania to kolejna istotna cecha stosowania propanu. Wynika to zarówno z niskich cen surowca, jak i jego wysokiej wydajności. Niskie ceny to efekt posezonowych obniżek. W okresie wiosenno-letnim koszt zakupu propanu może być niższy nawet o 30% w porównaniu z zakupem w okresie grzewczym. Natomiast wysoka wydajność osiągana jest dzięki zastosowaniu kotła kondensacyjnego. Takie połączenie gwarantuje duże oszczędności i korzyści ekonomiczne przez cały okres użytkowania zbiornikowej instalacji gazowej.
Na koniec warto pamiętać także o ogromnej wygodzie, jaką zapewnia ogrzewanie propanem. Zbiornikowa instalacja gazowa jest całkowicie zautomatyzowana. Poczynając od programowania temperatury w pomieszczeniach, przez pobór gazu ze zbiornika do kotła, a kończąc na automatycznym rozpalaniu i wygaszaniu pieca w razie potrzeby. Wszystko to sprawia, że użytkownik zupełnie nie musi poświęcać uwagi, czasu ani siły na kwestie związane z ogrzewaniem domu. Również zaopatrzenie w paliwo jest dużo wygodniejsze niż w przypadku ciężkiego węgla czy drewna, które trzeba zrzucić do kotłowni. Gaz propan jest tankowany z cysterny, która dowozi paliwo bezpośrednio na posesję. Same zalety!
Jak zorganizować zmianę sposobu ogrzewania i przejście na propan?
Na początku warto wiedzieć, że przechodząc na ogrzewanie propanem można skorzystać z atrakcyjnego dofinansowania inwestycji w ramach programu Czyste Powietrze. Program ten przeznaczony jest na wspieranie użytkowników wybierających ekologiczne metody ogrzewania.
Wykonanie nowej instalacji zbiornikowej zasilanej propanem wiąże się z koniecznością przygotowania projektu instalacji a następnie jego realizacji. Odbywa się ona przez zakup i posadowienie na działce zbiornika na gaz propan, kupno nowoczesnego kotła kondensacyjnego i połączenie ze sobą wszystkich elementów, czyli wykonanie zewnętrznej instalacji gazowej.
Na rynku funkcjonuje wiele specjalistycznych firm oferujących swoje usługi w tym zakresie. Decydując się na profesjonalistów z ugruntowaną opinią i dużym doświadczeniem zyskujemy pomoc, a także pewną i fachową realizację. Wystarczy znaleźć dobrego wykonawcę, a zbiornikowa instalacja gazowa szybko zagości w naszym domu.