Źle zamontowane sufity podwieszane – rzeczoznawca budowlany radzi!

Montowanie sufitów podwieszanych jest jedną z najprostszych metod na wyrównanie powierzchni. Płyty gipsowe zainstalowane na suficie bardzo dobrze ukryją także przewody instalacyjne czy dodatkowe oświetlenie. Niestety, chociaż montaż podwieszanych sufitów nie jest zbyt skomplikowany, to i na tym etapie prac wykończeniowych zdarzają się błędy, które później mogą okazać się poważnym problemem. Jak uniknąć błędów w montażu płyt gipsowych i kiedy poprosić o ekspertyzę budowlaną? Podpowiadamy! 

Nieprawidłowo dobrana płyta sufitowa 

Warunkiem prawidłowo zainstalowanego sufitu podwieszanego jest odpowiedni dobór płyty gipsowej. Poza wyborem dobrej jakości materiałów systemowych musimy pamiętać, że każde pomieszczenie w domu ma swoją specyfikę, która powinna być uwzględniona podczas zakupu płyt. Inaczej będą zachowywały się płyty gipsowo-kartonowe zainstalowane w suchym pomieszczeniu, a inaczej płyty, które będą musiały na co dzień narażone na zawilgocenia. W przypadku pomieszczeń, w których nie dochodzi do intensyfikacji pary wodnej, z powodzeniem możemy zdecydować się na zwykłe, białe płyty kartonowo-gipsowe. Jeżeli jednak zdecydujemy się na sufit podwieszany w łazience, pralni czy kuchni, musimy się już liczyć z koniecznością zakupu płyty wodoodpornej (zielonej). W przeciwnym wypadku podczas użytkowania tych pomieszczeń możemy mieć problem z pękającymi i pęczniejącymi płytami. Jeżeli uszkodzenia będą wynikały ze źle przeprowadzonych prac wykonawczych, rzeczoznawca budowlany będzie musiał zobligować wykonawcę do naprawy sufitu na jego koszt. 

Brak izolacji sufitu podwieszanego 

Jednym z błędów popełnianych podczas montowania sufitu z płyt gipsowo-kartonowych jest pomijanie izolacji chroniącej sufit przed nadmierną wilgocią. Nawet jeżeli w pomieszczeniach o większym stężeniu pary wodnej zainstalujemy odpowiednie płyty, brak folii paroizolacyjnej sprawi, że wilgoć będzie się dostawała w głąb konstrukcji. W konsekwencji wełna mineralna będzie nasiąkała wodą i obciążała sufit. 

Podobne konsekwencje będzie za sobą pociągało instalowanie sufitu z płyt gipsowych jeszcze przed zakończeniem wszystkich mokrych prac wykończeniowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o zmniejszenie ryzyka wilgotnienia płyt podczas wykonywania wylewki czy tynków. Jeżeli zamontujemy płytę g-k jeszcze przed wykonaniem wylewki, wilgoć wydostająca się z masy podczas jej zasychania będzie pochłaniana przez płytę. W konsekwencji sufit z czasem będzie wilgotniał, a na jego powierzchni pojawią się wykwity. 

W takim wypadku rzeczoznawca budowlany, udowadniając błąd wykonawcy, który nie zachował odpowiedniej kolejności prac, będzie mógł zasądzić przeprowadzenie remontu na niekorzyść ekipy budowlanej. 

Nieodpowiednie miejsce montażu sufitu podwieszanego 

Od tego, w jaki sposób przygotujemy plan montażu sufitu podwieszanego, zależy nie tylko jego wygląd, ale i sposób jego instalacji. Błędem popełnianym na etapie przygotowawczym prac przy podwieszanym suficie jest niedokładne wymierzenie nie tylko powierzchni sufitu, ale i jego głębokości. Może się zdarzyć, że powierzchnia pod sufit jest nierówna. W takim wypadku musimy dokładnie określić, na jakiej wysokości powinniśmy zamontować płytę, aby uniknąć później problemów z jej zmieszczeniem. Dobrym sposobem jest też wyznaczenie linii przebiegu całej konstrukcji sufitu. 

Dla wielu wykonawców problemem jest także umiejętne rozstawienie rusztu pod konstrukcję podwieszanego sufitu oraz zły dobór elementów zawieszenia. Z uwagi na to, że sufity tego typu mogą być jedno- lub dwupoziomowe, rozstaw rusztowania podtrzymującego płyty g-k powinien być dopasowany do wyboru sposobu montażu i wielkości płyty. Jeżeli rozstaw rusztu będzie zbyt duży, płyty gipsowo-kartonowe nie będą miały się na czym opierać. Konsekwencją tego mogą być uszkodzenia mechaniczne sufitu z płyty, który nie będzie wytrzymywał obciążeń systemowych. Jeżeli będziemy mieli problem z nierzetelnie wykonanymi pracami przy montażu sufitu podwieszanego, możemy zlecić wykwalifikowanemu rzeczoznawcy budowlanemu wykonanie ekspertyzy budowlanej. W przypadku wyraźnych uchybień ekipy montującej sufit wykonawca będzie musiał podjąć się naprawy usterek.

Źródło: MPExpertbud – Ekspertyzy Budowlane

Marcin

Interesuje się biznesem, nowoczesnym stylem życia oraz nowymi technologiami. W wolnej chwili gra w piłkę nożną lub spędza czas z kolejnymi książkami.

Read Previous

Odzież przeciwdeszczowa robocza i trudne warunki pracy

Read Next

Przejście na ogrzewanie propanem – jak to zrobić i czy warto?