Zalety i wady szklanych balustrad – wybieramy balustradę do domu

Wybór konkretnego modelu schodów do naszego domu powinien być podyktowany nie tylko ich walorami estetycznymi, ale przede wszystkim wygodą i bezpieczeństwem ich użytkowników. Dlatego, aby mieć pewność, że schody wewnętrzne, na które się zdecydujemy, są w pełni funkcjonalne i komfortowe, powinniśmy pamiętać także o odpowiednim doborze balustrady, która nie tylko będzie pełniła funkcję zdobniczą wnętrza, ale i będzie wspomagała nas w ich codziennym użytkowaniu schodów i chroniła nas przed upadkiem lub potknięciem. Poniżej prezentujemy wady i zalety balustrad szklanych, które w ostatnich latach stały się niezwykle popularnym wyborem wśród inwestorów.

Szklane balustrady – bezpieczeństwo w nowoczesnej formie

Niezaprzeczalną zaletą balustrad i barierek wykonanych ze szkła jest ich niezwykła wytrzymałość i funkcjonalność, które sprawiają, że szklane balustrady, bez względu na ich usytuowanie i intensywność codziennego użytkowania, są bardzo bezpieczne. O niezawodności szklanych balustrad decyduje laminowane szkło, z którego są wykonane. Szkło tego typu jest niezwykle trwałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia, a dzięki kilku warstwom folii ochronnej zabezpieczającej poszczególne szklane tafle szybę tworzącą balustradę bardzo trudno stłuc. Jeżeli nawet do tego dojdzie, pozostaje ono w jednym kawałku i nie rozpada się – jak normalne szkło – na niebezpieczne odłamki.

Balustrady ze szkła – dostosowane do gustów i łatwe do utrzymania w czystości

Bez względu na to, na jaki rodzaj szklanej balustrady się zdecydujemy, nie musimy martwić się o jej ostateczny wygląd – oprócz klasycznych i jednolitych wzorów możemy się także zdecydować na balustrady wykonane ze szkła barwionego lub zdobionego drobnymi elementami. Wbrew pozorom nie musimy się także martwić o ich czystość i estetykę podczas codziennego użytkowania, zwłaszcza w przypadku balustrad umieszczonych na zewnątrzpielęgnacja szklanych balustrad nie różni się niczym od standardowej pielęgnacji okien czy innych szklanych przedmiotów w naszym domu. W tym przypadku w zupełności wystarczy odpowiedni detergent oraz ściereczka zwilżona czystą wodą. Jeżeli jednak obawiamy się, że na balustradach zewnętrznych będą pojawiały się uporczywe zabrudzenia i zacieki powodowane opadami atmosferycznymi i gromadzonym na powierzchni szkła kurzem, możemy zdecydować się na samoczyszczące szkło, które jest pokryte niewidoczną, mineralną substancją. Powoduje ona, że wszelkie zanieczyszczenia pojawiające się na powierzchni tafli będą rozkładały się pod wpływem promieni słonecznych.

Czy szklane balustrady są dla każdego?

Inwestorzy stojący przed wyborem materiału wykończeniowego schodów wewnętrznych oraz doboru odpowiedniej balustrady coraz chętniej decydują się na rozwiązania nieszablonowe, ale nadal odbierane jako minimalistyczne, eleganckie i bezpieczne. Nie dziwi zatem, że jednym z najchętniej wybieranych surowców do produkcji balustrad wewnętrznych i zewnętrznych jest szkło – jest ono nie tylko niezwykle estetyczne i nowoczesne, ale i pozwala w prosty sposób rozjaśnić wnętrze i optycznie je powiększyć, stając się przy tym samodzielną ozdobą wnętrza naszego domu. Niestety, pomimo swoich niezaprzeczalnych zalet, balustrady wykonane ze szkła nie sprawdzą się jednak we wszystkich pomieszczeniach. Szkło kojarzone z nowoczesną prostotą i minimalizmem będzie nam raczej trudno dopasować do ciepłych wnętrz o klasycznej i tradycyjnej architekturze.

Design w rozsądnej cenie

Każdy rodzaj balustrady i barierki, bez względu na surowiec, z jakiego zostaną wykonane, wymaga odpowiedniego przygotowania i obróbki materiału. Ostateczna cena szklanych balustrad zależy zatem nie tylko od jej montażu, ale także ilości oraz rodzaju wykorzystanego materiału. W przypadku balustrad i barierek wykonanych ze szkła koszt ich przygotowania i zainstalowania będzie oscylował w granicach 1000 zł/mb.

Źródło: Kobamet

Marcin

Interesuje się biznesem, nowoczesnym stylem życia oraz nowymi technologiami. W wolnej chwili gra w piłkę nożną lub spędza czas z kolejnymi książkami.

Read Previous

Folia poliolefinowa do pakowania szerokiej gamy produktów

Read Next

Pomysł na długoterminowe wakacje – domek na kółkach