Pomysł na długoterminowe wakacje – domek na kółkach

Jeśli każdego lata ze zgrozą zastanawiasz się, gdzie tym razem zabrać swoją rodzinę na wakacje, jesteś znużony czasochłonnym planowaniem wczasów albo na samą myśl o wydaniu – znowu! – fury pieniędzy na zagraniczny wypoczynek, warto, abyś pomyślał o stałym miejscu, do którego mógłbyś wracać każdego lata. Wyobraź sobie… Cisza, spokój, piękne okoliczności przyrody, zieleń i… Twój mały domek pośrodku tego wszystkiego. Pewnie myślisz, że opanowanie tego wszystkiego zajmie mnóstwo czasu i pochłonie ogrom pieniędzy. Znalezienie odpowiedniej działki, żmudna budowa domu… Tymczasem realia są zupełnie inne! Zamiast kupować działkę, możesz na początek ją wydzierżawić, a zamiast bawić się w projektowanie i budowanie domku letniskowego, po prostu zdecydować się na domek na kółkach!

Czym jest domek na kółkach?

Domek na kółkach, zwany także domkiem typu holenderskiego albo domkiem mobilnym to nic innego jak stabilna, nowoczesna i bardzo komfortowa konstrukcja, w pełni przystosowana do użytkowania w różnych warunkach atmosferycznych. Domek mobilny w zależności od modelu może mieć powierzchnię od 22 do 48 m2 (w tym nawet 6 pomieszczeń: sypialnie, salon, aneks kuchenny i łazienkę). Dzięki wbudowanym kółkom taką budowlę można przesuwać z miejsca na miejsce w obrębie działki, a także wjechać nią na przyczepę, żeby przewieźć na inne miejsce. 

Formalności związane z postawieniem domku na działce

Domki mobilne nie są trwale związane z gruntem, więc formalności nie ma tak naprawdę dużo. Po pierwsze, nie musisz być właścicielem posesji – umowa dzierżawy w tym przypadku jest w pełni wystarczająca. Po drugie, aby domek na kółkach stanął na działce zgodnie z prawem, należy zgłosić ten fakt w starostwie powiatowym. Odnosi się to do domków o wielkości do 35 m2. Jeśli natomiast wielkość domku przekracza 35 m2, warto postarać się o pozwolenie na budowę. Należy zaznaczyć, ze starostwa często w różny sposób interpretują przepisy dotyczące postawienia na działce domków na kółkach, dlatego przed ich transportem najlepiej zapytać o te kwestie bezpośrednio w odpowiednim urzędzie.

Gdzie kupić domek na kółkach?

Na rynku można znaleźć szereg firm, które zajmują się wytwarzaniem domków mobilnych, jednak nie wszystkie z nich są godne uwagi. Jak zatem wybrać tę odpowiednią? Bardzo ważne jest przede wszystkim doświadczenie producenta domków mobilnych. I nie chodzi tu tylko o samo wytwarzanie konstrukcji tego typu, ale również o doświadczenie zarówno w budownictwie jako takim. Dzięki tej bezcennej wiedzy będziesz mieć pewność, że z Twoim przyszłym siedliskiem wszystko jest ok. Dodatkowym atutem będzie posiadanie przez producenta lub pracowników firmy domku na kółkach – to nieoceniona pomoc podczas wypytywania o wszystkie szczegóły życia w takim miejscu! Ogromną zaletą będzie również znajomość obowiązujących regulacji prawnych. Pomimo wzrostu popularności domków mobilnych w ostatnim czasie, ich status prawny często stanowi dla urzędników zagadkę. Dlatego warto odnaleźć taką firmę, która przekaże Ci niezbędną wiedzę dotyczącą legalnego ustawiania ich na działce.

Jaki domek mobilny wybrać?

Wybór domków mobilnych jest stosunkowo duży. Jeśli chodzi o polskich producentów, to zazwyczaj mamy dwie opcje. Pierwszą z nich jest gotowy projekt, drugą – domek mobilny na miarę. Jeśli chodzi o pierwsze rozwiązanie, to wystarczy przejrzeć ofertę na stronie producenta – podane są tam niezbędne informacje dotyczące struktury i wyglądu konstrukcji. Oczywiście będziesz mieć wpływ na wygląd, ustawienie niektórych elementów domku! Jeśli jednak gotowe projekty nie spełnią Twoich oczekiwań, warto pokusić się o zakup domku na kółkach wykonywanego na indywidualne zamówienie. Wówczas nawet najdrobniejsze detale możesz ustalić z producentem, tak aby dopasować Twoje przyszłe mieszkanko idealnie do Twoich potrzeb! Inną opcję stanowią używane domki holenderskie czy domki angielskie. Ich cena z pewnością wydaje się kusząca, jednak bardzo często po zakupie takiego domku okazuje się, że wymagają generalnego remontu. Ponadto ich ściany są dużo cieńsze niż te produkowane w Polsce, dlatego też na dłuższą metę sensowniejszym rozwiązaniem będzie zakup nowego domku mobilnego.

Źródło: Ecomobilehome – mobilne domki holenderskie

Marcin

Interesuje się biznesem, nowoczesnym stylem życia oraz nowymi technologiami. W wolnej chwili gra w piłkę nożną lub spędza czas z kolejnymi książkami.

Read Previous

Zalety i wady szklanych balustrad – wybieramy balustradę do domu

Read Next

Praca w Holandii za pośrednictwem polskiego biura – czy warto?