Faktoring – coraz bardziej popularny w biznesie

Faktoring – dla kogo to dobre rozwiązanie?

Ta usługa finansowa jeszcze parę lat temu była dostępna tylko dużym przedsiębiorcom. Na szczęście od kilku lat rozszerzył się trend aby oferować go także mniejszym firmom. Faktoring jest wykorzystywany w sytuacji, kiedy przedsiębiorca wystawia faktury za sprzedaż z długim terminem płatności. Wtedy, aby utrzymać płynność finansową dobrze skorzystać właśnie z faktoringu. Jest to opcja prostsza i szybsza niż zaciąganie np. kredytu obrotowego.

Jak działa?

Bank lub firma oferująca faktoring (faktor) kupuje od przedsiębiorcy (faktoranta) faktury. On otrzymuje płatność od razu, w zależności od umowy, na sumę od 80 do nawet 100% wartości faktury. Ma to wielkie znaczenie w dzisiejszych realiach, gdzie aby pozyskać klienta sprzedawcy muszą niejednokrotnie wydłużać terminy płatności od 60 dni nawet do pół roku. Po uregulowaniu płatności przez odbiorcę (dłużnika faktoringowego) dostawca otrzymuje pozostałą część zapłaty. Faktoring daje więc możliwość finansowania bieżącego biznesu przez skrócenie cyklu rotacji należności. Ponadto pozwala on ograniczyć ryzyko niewypłacalności swojego odbiorcy – zarządzanie długiem zostaje bowiem przejęte przez faktora. To faktor czeka na zapłatę od odbiorców i kontroluje rozliczenia.  

Czy to rozwiązanie niż kredyt?

Wiele faktów przemawia na rzecz faktoringu. Jest on przede wszystkim bardziej dostępny a jego uzyskanie wymaga mniejszej ilości dokumentów i formalności. Firma nie musi też wykazywać się konkretnymi wynikami finansowymi – nie analizuje się zdolności kredytowej faktoranta a ocenie podlegają historyczne spłaty należności od odbiorców. Nie są wymagane żadne zabezpieczenia – zabezpieczeniem są same faktury. Kwota limitu faktoringowego jest zwykle wyższa niż maksimum możliwe do uzyskania w ramach kredytu obrotowego. Umowa jest zawierana na czas nieokreślony, bez konieczności jej odnawiania jak w przypadku kredytu obrotowego.

Marcin

Interesuje się biznesem, nowoczesnym stylem życia oraz nowymi technologiami. W wolnej chwili gra w piłkę nożną lub spędza czas z kolejnymi książkami.

Read Previous

Jakie słuchawki wybrać? – przewodnik dla miłośników muzyki

Read Next

Pomysł na biznes- hotel dla psa