Jaka jest rola oksytocyny?

Czy wiemy, jaka jest rola oksytocyny w organizmie? Czy w ogóle zdajemy sobie sprawę, że w naszych organizmach znaleźć można taki związek o tak tajemniczej nazwie? Pewnie większość osób od razu skojarzy, że jest to związek chemiczny, który odgrywa duże znaczenie w organizmie kobiecym. Jednak ciekawostką jest fakt, że oksytocyna jest związkiem chemicznym spotykanym również w męskich organizmach. Nazywana kobiecym hormonem ma bardzo duże znaczenie, dlatego nie można jej pod żadnym razem bagatelizować.

Ciąża w życiu kobiet

Przede wszystkim jest to jednak hormon produkowany w podwzgórzu u kobiet. Jej główną rolą jest wywoływanie skurczów macicy u kobiet. Im większa ilość oksytocyny w organizmie kobiet, tym skurcze macicy są częstsze. Jak się więc łatwo domyślić, jej ilość wzrasta w dużym tempie w szczególności w ostatnim tempie. To oksytocyna odpowiedzialna jest za przebieg porodu. Wiele kobiet może na pewno „pochwalić się” tym, że podczas porodu otrzymały ten żeński hormon w kroplówce. Dlaczego? Ponieważ miała ona na celu przyspieszenie tempa porodu. Tak się dzieje, jeżeli skurcze macicy nie przybierają na sile, a rozwarcie nie powiększa się. Aczkolwiek nie jest powiedziane, że jedna kroplówka sprawi, iż kobieta od razu urodzi dziecko. Wszystko zależne jest od organizmu kobiecego oraz od jego potrzeb. Czasem akcja przybiera na sile po drugiej lub nawet trzeciej kroplówce.

Test oksytocynowy

W szpitalach wykonywany jest test z udziałem oksytocyny. Ciężarnej podaje się w niewielkich ilościach ten hormon, aby sprawdzić jak płód zareaguje na jej obecność. Nieprawidłowa reakcja płodu na obecność hormonu w postaci drgawek serca, nieprawidłowego ciśnienia jest wynikiem pozytywnym, świadczącym o tym, że kobieta musi urodzić poprzez cesarskie cięcie. Jeżeli jednak reakcja płodu, jak również samej mamy jest prawidłowa, to oznacza to fakt, że mamusia będzie rodziła siłami natury. Sam test nie ma na celu wywołania porodu. Jednak bardzo często tak się dzieje, że w momencie zakończenia testu rozpoczyna się prawidłowa akcja porodowa.

Marcin

Interesuje się biznesem, nowoczesnym stylem życia oraz nowymi technologiami. W wolnej chwili gra w piłkę nożną lub spędza czas z kolejnymi książkami.

Read Previous

Sztuczne rzęsy – pierwsza aplikacja

Read Next

Ciąża w życiu kobiety